ROMAN HLAWACZ

Roman Hlawacz należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Pracował jako fotoreporter oraz specjalista dokumentacji fotograficznej i filmowej obiektów przemysłowych, fotografując je z ziemi i z powietrza. Obecnie prowadzi Autorskie Studio Fotograficzne. Interesują go przestrzenie i miejsca, w których przebywa człowiek, a szczególnie ulica i tętniące na niej życie. Rejestruje różne oblicza współczesności i poszukuje nowych form narracji fotograficznej.

W dorobku ma ponad 70 wystaw autorskich, udział w ponad 500 zbiorowych wystawach fotograficznych oraz konkursach filmowych w kraju i za granicą.

Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Swoje prace prezentował w wielu krajach, m.in. w Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli i na Węgrzech. W latach 1983-84 przebywał na urlopie twórczym w Wenezueli, gdzie zaprezentował dwie wystawy indywidualne

w Caracas: Ventanas y Puertyas de La Guaira (Okna i drzwi La Guaira)

oraz Inscripcion fotologica (Zapis fotologiczny). Podróżując, nie tylko poznaje inne kraje, ale także nabiera dystansu do wielu aspektów i przejawów życia.

Jest autorem, współautorem i wydawcą wielu książek i albumów m.in.: Śląsk Opolski – zabytki i przyroda (2000), Moszna – zamek i park (1996, 1999), Jubileusz 50-lecia ZAK (1998), Góra św. Anny (2003), Przyroda Śląska Opolskiego (2003), Opole – miasto, Stadt, town (2004), Śląsk Opolski – dziedzictwo i współczesność (2005), Almanach fotografii opolskiej (2008), Architektura Opola wpisana w dzieje miasta (2008), Opolskie z lotu ptaka (2008), Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego (2008).

Od ponad 50 lat jest obecny w życiu kulturalnym Śląska Opolskiego jako organizator i współorganizator działań popularyzujących region.

.

www.hlawacz.pl